ÇOCUKLAR İÇİN MÜZİĞİN ÖNEMİ

Müzik ve çocuk

ÇOCUĞUM BÜYÜYOR Hit: 3408 / Yorum: 0 / 4 Şubat 2018 12:33
ÇOCUKLAR İÇİN MÜZİĞİN ÖNEMİ
-A +A

MÜZİK VE ÇOCUK

Müzik,  kendini ifade etme becerisini,  yaratıcılık zevkin ve estetik duygusunu geliştirir; ses ve dil gelişimi ile bilişsel gelişim ve soyut düşünmeye katkıda bulunur.

Çocukta müzik yeteneği doğuştan başlar.  Doğumundan itibaren ses uyarıcısına tepki verir.Ağlamalarla ve ses tonunu yükseltip alçaltarak mutluluğunu ve mutsuzluğunu ifade eder. 

Bazı araştırmacılara göre; çocukların şarkı ve mırıldanmalarını dinleyerek, orijinal dans ve oyunlara uyma çabalarını izleyerek, müziğe karşı doğuştan duyarlı olduklarını gözleyebiliriz. Bu doğal yetenek evrenseldir ve her toplumun üyesi olan çocukta doğuştan vardır. Özetle bebekler,  sesleri algılamada ve müzikal bir uyarana dikkat göstermede, şaşırtıcı bir şekilde yetişkinlerinkine benzer yeteneklere sahiptir. 

3-6 ay arası bebekler, müziğin geldiği kaynağa doğru dönmeye ve bundan aldığı hazzı göstermeye başlar. 

1 yaş çocuğu,  hareketli bir müziğe,  elleri ve sesleriyle katılmaya çalışır. Aynı müzik parçası tekrarlandığında,  tanıyıp aynı hareketleri yapmayı ve aynı sesleri çıkarmayı öğrenir. yani birinci yıldaki en belirgin gelişme,  müziği seslendirmedir. 

2 yaş çocuğu,  müziği dinlemeyi sever ve kendi hareketlerini müzikte var olan ritme uydurma çabasına gider. 

3,  4,  5,  yaşlarında çocukların,  spontan hareketlerle tepki vermekten çok müziği,  oturarak dinleme eğiliminde oldukları görülmektedir.  Bu özellik,  okulöncesi çocuğuna dinleme ve sessiz kalma alışkanlığını da kazandırır. Çocukların,  müziğe verdikleri tepkileri artan bir şekilde içselleştirmeleri ve bunu yaratıcı oyun ve arkadaşlarıyla sosyal ilişkiler kurma (örneğin dans etme ) şeklinde,  geniş bir bağlamda kullanmalarıyla okulöncesi dönemde müzik etkinliği zenginlik kazanır.  

Okulöncesi dönem çocuğu için müzik ve dans,  kendini ifade etme aracı olmanın ötesinde, onun sosyal gelişimi için de önemli bir etkinliktir. Çünkü çocuk,  müzik eşliğinde arkadaşlarıyla daha kolay bir iletişim kurabilmektedir. 

Müzik 

Kendini ifade edebilme becerisinin ve yaratıcılık zevkini geliştirir. 

Estetik duygusunu geliştirir.

Motor gelişimi ile ritmik gelişimini sağlar.

Ses ve dil gelişimine katkıda bulunur.

Bilişsel  gelişim ve soyut düşünmeye katkıda bulunur.

Sosyal ve grup becerileri kazandırır.

Özetle müzik eğitiminin, okuma, soyut düşünme yetenekleri ve yaratıcılığı kapsayan bilişsel becerilerin gelişmesini desteklediğini, araştırma bulgularına dayanarak söyleyebiliriz.


Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
2016 www.annelikheyecani.com tüm hakları saklıdır Haber Yazılımı Haber Scripti